011/ 451 90 21 vrticmirijevo@gmail.com

Kroz igru, otac podstiče intelektualni i socijalni razvoj svog deteta

Mnogi stručnjaci danas se slažu da očevi imaju podjednako važnu ulogu kao i majke u životu mališana, jer su veoma bitni u njihovom odrastanju. Čak i kada se samo igra sa detetom, otac podstiče njegov intelektualni i socijalni razvoj.

Očevi su stub za izgrađivanje društvenih odnosa

Kroz igranje sa svojim decom, očevi imaju posebnu ulogu u ostvarivanju dva cilja:

  1. Deca od očeva uče  kako da reše probleme i kako da se ophode prema drugima
  2. Igranje sa tatom takođe pomaže deci da razviju emocionalna znanja. To znači da kroz igru uče da identifikuju svoje emocije, prepoznaju emocije drugih, ali i da opišu zbog čega se osećaju tako. Uz pomoć spoznaje emocija, deca uče da kontrolišu ponašanje.

Uticaj oca na emocionalni razvoj deteta nije ograničen samo kroz igru. Svakodnevna interakcija je takođe veoma bitna. Studije su pokazale da nežni očevi i oni koji pomažu suprugama imaju decu koja nisu ljubomorna na mlađeg brata ili sestru. Očevi su naime stub za izgrađivanje društvenih odnosa u detinjstvu i kasnije u životu.